Naujienos‎ > ‎

Savaitei išsikraustėme į Šalčininkėlius - su svečiais iš Lenkijos

Rūta Latinytė paskelbė 2016-08-17 03:21   [ atnaujino 2016-08-25 06:08, Gintarinė Špaga ]
Dar tebevykstant Olimpinėms žaidynėms, fechtavimo jaunimo rinktinių sportininkai jau ruošiasi naujam sezonui. Tiesa, šiemet pasiruošimas vyksta kiek netradiciškai – Vilniaus fechtuotojų klubas „Gintarinė špaga“ suvienijo jėgas kartu su klubais iš Lenkijos ir susitiko bendrame seminare Šalčininkėliuose. Abiejų šalių jaunimo, jaunių ir jaunučių rinktinės nariai bei jų bičiuliai čia praleis savaitę, o sportininkams įprastus užsiėmimus paįvairins pažintis su abiejų šalių kalba ir kultūra.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.927498760706900.1073741836.234821269974656&type=1&l=67a5627ce9

„Sportas yra daug daugiau nei vien fizinė veikla. Norėjome pasinaudoti tuo, kad fechtavimas suburia iš pažiūros retai sutinkamo sporto entuziastus ir paskatinti kaimyninių šalių jaunimą susipažinti tarpusavyje. Įdomu tai, kad į Šalčininkėlius atvyko jau matytų veidų – pasirodo, esame kartu ne kartą susitikę tarptautinėse varžybose, bet iki šiol nebuvo progos net vardo paklausti“, – pirmaisiais įspūdžiais dalinosi „Gintarinės špagos“ trenerė Jolanta Švecova.

Abiejų delegacijų treneriai apsidžiaugė, kad jaunimui nebuvo jokių bėdų dėl kalbos barjero. Dviejų šalių susitikime pramaišiui skamba net penkios kalbos. Vilniečiai įpratę bendrauti lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis, atvykusieji klaipėdiečiai – lietuvių ir rusų, pasigedę bendrų žodžių sportininkai juos randa anglų kalboje, o kovojant špaga teisėjaujama ir oficialiais prancūziškais terminais.

Kitaip nei įprastose sporto stovyklose, Šalčininkėliuose susitikę fechtuotojai dalį laiko skiria kultūrinei veiklai. Ją organizuoja patys dalyviai. Kitos savaitės pradžioje seminarą užbaigs draugiškas abiejų šalių komandų susitikimas, atviras ir vietos bendruomenei. Šalčininkų rajone – tai reta proga gyvai pamatyti fechtavimą iš arti ir susipažinti su sena šio sporto istorija, neatsiejama ir nuo svarbių abiejų šalių įvykių.

„Kalbėdami apie fechtuotojus visi pirmiausia įsivaizduojame muškietininkus, gynusius Prancūzijos karalius XVII-XVIII a. tačiau retas kuris susieja, kas gi tuo pačiu laikotarpiu vyko Lietuvoje, tiksliau – tuomet tai buvo Abiejų Tautų Respublika arba Rzeczpospolita. XVI-XVII a. tai buvo viena didžiausių valstybių Europoje, o svarbią jos karinių pajėgų dalį sudarė husarai,“ – atkreipia dėmesį „Gintarinės špagos“ fechtuotoja Rūta Latinytė.

Pasak fechtuotojos, istorinę špagą galima išvysti ir Vilniaus Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje. Tiesa, moderniu sportu virtęs fechtavimas gerokai skiriasi nuo Lenkijos karalystės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikų.

Šiuolaikinis fechtavimas yra olimpinis sportas nuo pat pirmųjų Olimpinių žaidynių, vykusių 1896 metais Graikijoje. Per visas Olimpines žaidynes Lietuva fechtavimo rungtyje dalyvavo tik du kartus – 1952 ir 1956 metais jose kovojo lietuvis špagininkas Juozas Ūdras. Lenkijos olimpiniai fechtuotojai lenkia Lietuvos sportininkus ir per visą istoriją įvairiose fechtavimo rungtyse yra surinkę net 22 medalius – 4 aukso ir po 9 sidabro ir bronzos. Šiais metais į Rio de Žaneirą iš Lenkijos vyko viena kovotoja rapyra ir moterų kardo komanda.

„Lenkijos fechtavimo lygis mums kol kas yra siekiamybė ir tai yra dar viena iš priežasčių, kodėl stengiamės draugauti su kaimynais ir pasikvietėme juos į svečius. Tobulėjančiam jaunimui vertingos pastabos tiek iš bendraamžių, tiek iš juos lydinčių trenerių. Džiaugiamės, kad ir kaimynai turi, ko pasimokyti iš mūsų“, – teigė trenerė J. Švecova.

Tarptautinis fechtuotojų seminaras Šalčininkėliuose rengiamas įgyvendinant projektą „Draugiška kaimynystė: dalinamės patirtimi, kalba, kultūra“. Projektą finansuoja Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų paramos fondas.