Naujienos‎ > ‎

Lietuvos ir Lenkijos jaunimo fechtuotojai kovojo Šalčininkų rajone

Gintarinė Špaga paskelbė 2017-08-07 04:33   [ atnaujinta 2017-08-07 04:35 ]
Šalčininkų rajone esanti Šalčininkėlių gyvenvietė jau trečius metus iš eilės tampa traukos centru fechtavimo sporto jaunimui. Šią vasarą čia vėl vyksta Lietuvos ir Lenkijos jaunimo fechtuotojų susitikimas – Vilniaus fechtuotojų klubas „Gintarinė špaga“ suvienijo jėgas kartu su keliais fechtavimo klubais iš Lenkijos – Krokuvos ir Siemianowice Śląskie miestų. Šia proga palaikyti rankose špagą progą turėjo ir vietos vaikai. Abiejų šalių jaunimo, jaunių ir jaunučių rinktinės nariai bei jų bičiuliai Šalčininkėliuose apsistojo visą savaitę, o sportininkams įprastus užsiėmimus paįvairino pažintis su abiejų šalių kalba ir kultūra.

„Susitikti su fechtuotojais iš kaimyninės Lenkijos mums yra labai svarbi patirtis ir proga pasimokyti iš jų, o svečiams – išmokti kažko naujo ir iš mūsų. Iš tiesų su sportininkais iš kitų šalių bendraujame daug, bet dažniausiai – varžybose, kur nelieka laiko plačiau susipažinti ir pasidalinti įspūdžiais iš kasdieninio gyvenimo. Gyvendami kartu visą savaitę atradome labai daug bendro“, – teigia „Gintarinės špagos“ prezidentas Jurijus Mašalo, kuris taip pat yra Lietuvos fechtavimo rinktinės vyriausiasis treneris. Kartu su treneriu stovykloje vieši ir dalis Lietuvos suaugusiųjų, taip pat jaunimo ir jaunučių fechtavimo rinktinių narių.

Šalčininkėliuose susitikę jaunieji fechtuotojai ne tik sportuoja, o didelę dalį laiko skiria ir kultūrinei veiklai, kurią pasirinko patys dalyviai.

„Svečiai iš Lenkijos labai norėjo aplankyti Vilniaus senamiestį, pamatyti Aušros vartus, todėl visą laiką užsidarę sporto salėje nesėdėjome, keliavome. Kas rytą bėgiodami aplankėme ir Šalčininkėlių apylinkes, nepralenkėme ir vandens telkinių. Labiausiai įsiminusios akimirkos buvo sekmadienį vykęs talentų vakaras – fechtuotojai, kad ir kokioje šalyje begyventų, dažnai turi įdomių pomėgių – groja gitara, smuiku, yra baigę muzikos ar dailės mokyklas“, – pasakoja treneris Viktoras Salėtis.

Pasak V. Salėčio, iš Lenkijos atvykusiems vaikams buvo ypač įdomu išgirsti apie tai, kad Lietuvos lenkai mokosi lenkiškose mokyklose ir moka gausą kalbų – lietuvių, lenkų, rusų, anglų, kurios visos pravertė bendraujant susitikimo dalyviams.

Fechtavimo pamokos kartu priminė ir istorinius įvykius. Verta prisiminti, kad tuo metu, kai muškietininkai XVII-XVIII a. saugojo Prancūzijos karalius, Lietuvoje ir Lenkijoje buvo Abiejų Tautų Respublika arba Rzeczpospolita. XVI-XVII a. tai buvo viena didžiausių valstybių Europoje, o svarbią jos karinių pajėgų dalį sudarė husarai, kurių ginkluotėje įprastas ginklas buvo ilgas ir lenktas kavalerijos kardas.

Sportinis fechtavimas nuo istorinių laikų gerokai pasikeitė, tačiau išsaugojo dvikovų kovotojams svarbias vertybes – būtinybę gerbti priešininką, pasisveikinti prieš kovą ir po jos, laikytis etikos ir sąžiningos kovos taisyklių. Šiuolaikinis fechtavimas yra olimpinis sportas nuo pat pirmųjų Olimpinių žaidynių, vykusių 1896 metais Graikijoje. Olimpinėse žaidynėse, fechtavimo rungtyje, Lietuva kol kas dalyvavo tik du kartus – 1952 ir 1956 metais jose kovojo lietuvis špagininkas Juozas Ūdras.

Lenkijoje šiuolaikinis sportinis fechtavimas turi gilias tradicijas ir aukštus pasiekimus – per visą istoriją lenkų kovotojai yra pelnę net 22 olimpinius medalius. Šiais metais pasaulio čempionate ant podiumo žengė Lenkijos špagininkių moterų komanda, iškovojusi trečiąją vietą. Jaunimo gretose, pasaulio jaunimo fechtavimo čempionate šiais metais lenkų vaikinų špagos komandą pelnė sidabro medalius.

„Šalčininkėliuose fechtuotojai vasarą įsikuria jau trečius metus iš eilės ir tikimės šią tradiciją tęsti. Kiekvieno trenerio svajonė ir tikslas yra užauginti stiprią sportininkų kartą, tad kas žino, galbūt ateityje dar išgirsime apie čia susitikusių fechtuotojų pasiekimus“, – teigia J. Mašalo.

Tarptautinis fechtuotojų susitikimas Šalčininkėliuose rengiamas įgyvendinant projektą „Fechtavimas sujungia“, kuriuo siekiama skatinti draugišką šalių kaimynystę ir geresnį tarpusavio pažinimą, įtraukiant ir tautines mažumas. Pasitelkus bendrą pomėgį – fechtavimą – susitikimo dalyviai ieškojo bendrų interesų, jungiančių abiejų šalių ir skirtingų tautybių jaunimą. Projektą finansuoja Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų paramos fondas.